7. Els Alcaldes de Barcelona. 1835-1999
7.1. Els Alcaldes de Barcelona. 1835-1999
   Alcalde   Període de mandat   
      
   Excm. Sr. JOSEP MARIÀ DE CABANES   Novembre 1835 - Abril 1836  
   Excm. Sr. MARIÀ VEHILS   Abril 1836 - Octubre 1836  
   Excm. Sr. MARIÀ BORRELL   Octubre 1836 - Juny 1837  
   Excm. Sr. GUILLEM OLIVER   Juny 1837 - Maig 1839  
   Excm. Sr. FRANCESC COLL I JOVÉ   Maig 1839 - Agost 1839  
   Excm. Sr. JACINT FÈLIX I DOMÈNECH   Agost 1839 - Juny 1840  
   Excm. Sr. JOSEP MALUQUER   Juny 1840 - Gener 1841  
   Excm. Sr. RAMON FERRER I GARCÉS   Gener 1841 - Novembre 1841  
   Excm. Sr. TOMÀS M. DE QUINTANA   Novembre 1841 - Gener 1842  
   Excm. Sr. JOSEP M. DE FREIXES   Gener 1842 - Abril 1843  
   Excm. Sr. JOSEP MALUQUER   Abril 1843 - Novembre 1843  
   Excm. Sr. JOSEP BERTRAN I ROS   Novembre 1843 - Gener 1844  
   Excm. Sr. JOSEP PARLADÉ   Gener 1844 - Gener 1846  
   Excm. Sr. ERASME DE JANER I DE GÒNIMA    Gener 1846 - Agost 1846  
   Excm. Sr. TOMÀS METZGER   Agost 1846 - Setembre 1847  
   Excm. Sr. PERE BARDAJÍ   Setembre 1847 - Febrer 1848  
   Excm. Sr. DOMÈNEC PORTEFAITX   Febrer 1848 - Gener 1849  
   Excm. Sr. SEBASTIÀ GARCIA I PEGO   Gener 1849 - Febrer 1849  
   Excm. Sr. JOAN PÉREZ I CALVO   Febrer 1849 - Febrer 1851  
   Excm. Sr. RAMON DE PATERNÓ   Febrer 1851 - Desembre 1851  
   Excm. Sr. SANTIAGO L. DUPUY   Desembre 1851 - Desembre 1852  
   Excm. Sr. JOSEP BERTRAN I ROS   Desembre 1852 - Gener 1854  
   Excm. Sr. ANTONI AHERÁN   Gener 1854 - Setembre 1854  
   Excm. Sr. RAMON FERRER I GARCÉS   Setembre 1854 - Novembre 1854  
   Excm. Sr. ANTONI VIADERA   Novembre 1854 - Agost 1855  
   Excm. Sr. JOSEP MOLINS I NEGRE   Agost 1855 - Juliol 1856  
   Excm. Sr. FRANCESC PERMANYER   Juliol 1856 - Octubre 1856  
   Excm. Sr. RAMON FIGUERAS   Octubre 1856 - Juliol 1858  
   Excm. Sr. JOSEP SANTAMARIA   Juliol 1858 - Abril 1863  
   Excm. Sr. JOAN MADREMANY   Abril 1863 - Desembre 1863  
   Excm. Sr. VALENTÍ CABELLO   Desembre 1863 - Febrer 1865  
   Excm. Sr. ANTONI DE QUEVEDO I DONIS   Febrer 1865 - Febrer 1866  
   Excm. Sr. RAMON DE MAZÓN   Febrer 1866 - Agost 1866  
   Excm. Sr. EMILI M. DE ORTEGA   Agost 1866 - Octubre 1866  
   Excm. Sr. LLUÍS RODRÍGUEZ I TRÉLLEZ   Octubre 1866 - Agost 1867  
   Excm. Sr. JOAN LÓPEZ DE BUSTAMANTE   Agost 1867 - Octubre 1868  
   Excm. Sr. SALVADOR MALUQUER   Octubre 1868 - Gener 1869  
   Excm. Sr. FRANCESC SUÑER I CAPDEVILA   Gener 1869 - Febrer 1869  
   Excm. Sr. SANTIAGO SOLER I PLA   Febrer 1869 - Setembre 1869  
   Excm. Sr. FRANCESC SOLER I MATAS   Setembre 1869 - Febrer 1872  
   Excm. Sr. FRANCESC DE P. RIUS I TAULET   Febrer 1872 - Febrer 1873  
   Excm. Sr. NARCÍS BUXÓ I PRATS   Febrer 1873 - Agost 1873  
   Excm. Sr. MIQUEL GONZÁLEZ I SUGRANYES   Agost 1873 - Gener 1874  
   Excm. Sr. FRANCESC DE P. RIUS I TAULET   Gener 1874 - Desembre 1874  
   Excm. Sr. OT FERRER I NIN   Desembre 1874 - Gener 1875  
   Excm. Sr. RAMON DE SENTMANAT I DESPUJOL   Gener 1875 - Maig 1876  
   Excm. Sr. MANUEL GIRONA I AGRAFEL   Maig 1876 - Març 1877  
   Excm. Sr. ALBERT FAURA I ARANYÓ    Març 1877 - Juny 1879  
   Excm. Sr. ENRIC DE DURAN I DE DURAN   Juny 1879 - Març 1881  
   Excm. Sr. FRANCESC DE P. RIUS I TAULET   Març 1881 - Febrer 1884  
   Excm. Sr. ALBERT FAURA I ARANYÓ    Febrer 1884 - Juliol 1884  
   Excm. Sr. JOAN COLL I PUJOL   Juliol 1884 - Desembre 1885  
   Excm. Sr. FRANCESC DE P. RIUS I TAULET   Desembre 1885 - Gener 1890  
   Excm. Sr. FÉLIX MACIÁ I BONAPLATA   Gener 1890 - Juliol 1890  
   Excm. Sr. JOAN COLL I PUJOL   Juliol 1890 - Juliol 1891  
   Excm. Sr. MANUEL PORCAR I TIÓ   Juliol 1891 - Novembre 1892  
   Excm. Sr. DOMÈNEC MARTÍ I GOFAU    Novembre 1892 - Gener 1893  
   Excm. Sr. CAMIL FABRA I FONTANALS   Gener 1893 - Abril 1893  
   Excm. Sr. MANUEL HENRICH I GIRONA   Abril 1893 - Gener 1894  
   Excm. Sr. JOSEP COLLASO I GIL   Gener 1894 - Abril 1895  
   Excm. Sr. JOSEP RIUS I BADIA   Abril 1895 - Juny 1896  
   Excm. Sr. JOSEP M. NADAL I VILARDAGA   Juny 1896 - Juliol 1897  
   Excm. Sr. JOAN COLL I PUJOL   Juliol 1897 - Octubre 1897  
   Excm. Sr. JOSEP COLLASO I GIL   Octubre 1897 - Abril 1898  
   Excm. Sr. JOSEP GRIERA I DULCET   Abril 1898 - Març 1899  
   Excm. Sr. BARTOMEU ROBERT I YARZÀBAL    Març 1899 - Octubre 1899  
   Excm. Sr. JOSEP MILÀ I PI   Octubre 1899 - Novembre 1900  
   Excm. Sr. JOAN COLL I PUJOL   Novembre 1900 - Març 1901  
   Excm. Sr. JOAN AMAT I SORMANÍ   Març 1901 - Desembre 1902  
   Excm. Sr. JOSEP MONEGAL I NOGUÉS   Desembre 1902 - Maig 1903  
   Excm. Sr. GUILLEM BOLADERES I ROMÀ   Maig 1903 - Juliol 1904  
   Excm. Sr. GABRIEL LLUCH I ANFRUNS   Juliol 1904 - Juliol 1905  
   Excm. Sr. RÒMUL BOSCH I ALSINA   Juliol 1905 - Desembre 1905  
   Excm. Sr. SALVADOR DE SAMÀ I TORRENTS   Desembre 1905 - Setembre 1906  
   Excm. Sr. DOMÈNEC SANLLEHY I ALRICH   Setembre 1906 - Maig 1908  
   Excm. Sr. ALBERT BASTARDAS I SAMPERE   Maig 1908 - Juliol 1909  
   Excm. Sr. JOAN COLL I PUJOL   Juliol 1909 - Novembre 1909  
   Excm. Sr. JOSEP COLLASO I GIL   Novembre 1909 - Febrer 1910  
   Excm. Sr. JOSEP ROIG I BERGADÀ   Febrer 1910 - Desembre 1910  
   Excm. Sr. SALVADOR DE SAMÀ I TORRENTS   Desembre 1910 - Maig 1911  
   Excm. Sr. JOAQUIM SOSTRES I REY   Desembre 1911 - Abril 1913  
   Excm. Sr. JOSEP COLLASO I GIL   Abril 1913 - Novembre 1913  
   Excm. Sr. JOAQUIM SAGNIER I VILLAVECCHIA   Novembre 1913 - Juliol 1914  
   Excm. Sr. GUILLEM BOLADERES I ROMÀ   Juliol 1914 - Juliol 1915  
   Excm. Sr. ANTONI MARTÍNEZ I DOMINGO   Juliol 1915 - Febrer 1916  
   Excm. Sr. MANUEL RIUS I RIUS   Febrer 1916 - Juny 1917  
   Excm. Sr. ANTONI MARTÍNEZ I DOMINGO   Juny 1917 - Juliol 1917  
   Excm. Sr. LLUÍS DURAN I VENTOSA   Juliol 1917 - Desembre 1917  
   Excm. Sr. JUAN JOSÉ ROCHA I GARCIA   Desembre 1917 - Gener 1918  
   Excm. Sr. MANUEL MORALES I PAREJA   Gener 1918 - Maig 1919  
   Excm. Sr. ANTONI MARTÍNEZ I DOMINGO   Maig 1919 - Maig 1922  
   Excm. Sr. FERRAN FABRA I PUIG   Maig 1922 - Setembre 1923  
   Excm. Sr. JOSEP BANQUÉ I FELIU   Octubre 1923 - Octubre 1923  
   Excm. Sr. FERNANDO ÁLVAREZ DE LA CAMPA   Octubre 1923 - Setembre 1924  
   Excm. Sr. DARIUS ROMEU I FREIXA   Setembre 1924 - Febrer 1930  
   Excm. Sr. JOAN ANTONI GÜELL I LÓPEZ   Febrer 1930 - Abril 1931  
   Excm. Sr. JAUME AIGUADER I MIRÓ   Abril 1931 - Febrer 1934  
   Excm. Sr. CARLES PI I SUNYER   Febrer 1934 - Octubre 1934  
   Excm. Sr. JOSÉ MARTÍNEZ I HERRERO   Octubre 1934 - Gener 1935  
   Excm. Sr. JOAN PICH I PON   Gener 1935 - Octubre 1935  
   Excm. Sr. FRANCESC JAUMAR I DE BOFARULL   Octubre 1935 - Desembre 1935  
   Excm. Sr. RAMON COLL I RODÉS   Desembre 1935 - Febrer 1936  
   Excm. Sr. CARLES PI I SUNYER   Febrer 1936 - Juliol 1937  
   Excm. Sr. HILARI SALVADÓ I CASTELL   Juliol 1937 - Gener 1939  
   Excm. Sr. MIQUEL MATEU I PLA   Gener 1939 - Abril 1945  
   Excm. Sr. JOSEP MARIA ALBERT I DESPUJOL   Abril 1945 - Març 1951  
   Excm. Sr. ANTONI M. SIMARRO I PUIG   Març 1951 - Març 1957  
   Excm. Sr. JOSEP M. DE PORCIOLES I COLOMER   Març 1957 - Maig 1973  
   Excm. Sr. ENRIC MASÓ I VÁZQUEZ   Maig 1973 - Setembre 1975  
   Excm. Sr. JOAQUIM VIOLA I SAURET    Setembre 1975 - Desembre 1976  
   Excm. Sr. JOSEP MARIA SOCIAS I HUMBERT   Desembre 1976 - Gener 1979  
   Excm. Sr. MANUEL FONT I ALTABA   Gener 1979 - Abril 1979  
   Excm. Sr. NARCÍS SERRA I SERRA   Abril 1979 - Desembre 1982  
   Excm. Sr. PASQUAL MARAGALL I MIRA   Desembre 1982 - Setembre 1997  
   Excm. Sr. JOAN CLOS I MATHEU   Setembre 1997 -   
 
Font: Anuario Estadístico de la Ciudad de Barcelona de 1913.
Revista L'Avenç. Dossier "L'Ajuntament de Barcelona (1901-1983)".1983.