Ajuntament de Barcelona Institut de Cultura
 
Premis Ciutat de Barcelona 2004

 
Agustí Duran i Sanpere d'Història de Barcelona
Arquitectura i
urbanisme
Arts
escèniques
Arts
plàstiques
Audiovisuals
Assaig
Dansa 
Disseny
Investigació
científica
Investigació
tecnològica
Literatura en
llengua castellana
Literatura en
llengua catalana
Mitjans de comunicació
en ràdio
Mitjans de comunicació
en televisió
Mitjans de comunicació
en premsa escrita
Música
Multimèdia
Projecció internacional de la ciutat de Barcelona
Traducció en
llengua catalana

Edicions anteriors: 2003 2002 2001
 | a | a |

Arts Escèniques:
Lluïsa Cunillé

Jurat:  Gonzalo Pérez de Olaguer (president)
          Joan Anton Benach
          
Magda Puyo
          Marcos Ordóñez
          Jacinto Antón

Lluïsa Cunillé ha estat guardonada, per majoria, pel text 'Barcelona: Mapa d'obres', estrenat a la Sala Beckett sota direcció de Lurdes Barba. El jurat ha destacat que l'obra "reflecteix la maduresa de l'autora, la trajectòria de la qual ha ampliat notablement el panorama de la dramatúrgia catalana contemporània".
El jurat ha decidit atorgar una menció especial a la companyia dirigida per Glòria Rognoni per l'espectacle 'Una altra mirada', dins del projecte del Col·lectiu Femarec, "pel seu alt nivell d'exigència artística".


 

 

Arts Plàstiques:
Francesc Abad

Jurat:  Rosa M. Malet (presidenta)
          
Juan Bufill
          
Lourdes Cirlot
          
Glòria Picazo
          Catalina Serra

Francesc Abad ha estat guardonat, per majoria, amb el premi d'Arts Plàstiques per l'obra 'El Camp de la Bota', publicada originàriament a la revista barcelonina Quaderns d'Arquitectura i L'Avenç i presentada posteriorment en format expositiu i web.
El jurat ha valorat especialment "la recerca documental i la recuperació de la memòria d'un dels episodis més sagnants de la recent història de la ciutat".



 
 

Assaig:
Romà Gubern

Jurat:  Lluís Izquierdo (president)
          Jordi Llavina
          Dolors Oller
          Manuel Cruz
          Antoni M. Espadaler

Romà Gubern ha estat guardonat, per majoria, amb el premi d'Assaig per 'Patologías de la imagen' (Anagrama), "perquè amb un estil brillant i clar duu a terme una anàlisi exhaustiva de la importància de les imatges i de la seva influència en el món contemporani". El jurat ha acordat atorgar una menció especial a Albert Roig per 'I pelava la taronja amb les dents' (Edicions 62), "per la seva capacitat de suggestió en un text innovador que combina gèneres i que destaca en tot moment per la seva inspirada prospecció poètica".

 


Audiovisuals:
Jaume Figueres

Jurat:  Lluís Bonet (president)
          Quim Casas
          Àlex Gorina
          Andrés Hispano
          Elisenda Nadal

Jaume Figueres ha estat guardonat, per majoria, "per la seva aportació a la divulgació del cinema des de la direcció del programa Informatiu Cinema", de Televisió de Catalunya. El jurat ha acordat atorgar una menció especial al programa Trailer, de BTV, "per la seva aportació en l'àmbit de la cultura cinematogràfica".



 

Dansa:
Jordi Cortés i Damià Muñoz

Jurat:  Carmen del Val (presidenta)
          
Rosli Ayuso
          
Toni Mira
          
Montse G. Otzet
          
Joaquim Noguero

Jordi Cortés i Damià Muñoz han estat guardonats, per unanimitat, amb el premi de Dansa per l'espectacle 'Öleles'. El jurat ha destacat "la perfecta simbiosi amb què han resolt fondre orgànicament en un espectacle dos estils molt diferents". Pel jurat, "l'excel·lent interpretació i una dramatúrgia ajustada al mil·límetre conformen un espectacle unitari, d'impecable posada en escena".



 
 

Música:
Maria del Mar Bonet

Jurat:  Agustí Fancelli (president)
          Mari Carmen Palma
          Joan Oller
          Pep Blay
          Lourdes Morgades

Maria del Mar Bonet ha estat guardonada, per majoria, pel seu enregistrament i espectacle Amic, Amat, estrenat en el marc del Fòrum Universal de les Cultures Barcelona 2004, "pels valors d'obertura i integració que vehicula".
El jurat ha acordat atorgar una menció especial a la pianista Laia Masramon pel seu concert celebrat el Casal del Metge el passat dia 9 de novembre, dins el cicle de Joves Intèrprets, "i per la seva intel·ligent trajectòria".




 
 

Traducció en Llengua Catalana:
Narcís Comadira

Jurat:  Maria Pilar Estelrich (presidenta)
          Joan Sellent
          Mercè Tricas
          Sean Golden
          Xavier Pàmies

Narcís Comadira ha estat guardonat, per majoria, per la traducció en llengua catalana de l'obra 'Cants' (Empúries) de Giacomo Leopardi. El jurat ha destacat "la maduresa poètica amb què [Narcís Comadira] ha traslladat al català una obra complexa i original, tot mantenint l'equilibri entre creació i traducció".



 
 

Literatura en Llengua Catalana:
Dolors Miquel

Jurat:  Ramon Pla (president)
          
Vicens Pagès
          
Antoni Puigverd
          J
oan Josep Isern
          Flàvia Company

Dolors Miquel ha obtingut, per majoria, el premi de Literatura Catalana pel llibre 'Aioç' (Edicions 62). El jurat ha destacat "la veu singular amb què es mostra i mostra el món i la vida, i per l'autenticitat, la força, el sentit del ritme i la visió sarcàstica amb què s'afirma".



 
 

Literatura en Llengua Castellana:
Roberto Bolaño

Jurat:  Ana Maria Moix (presidenta)
          Mihály Dés
          Ignacio Echevarría
          Juan Antonio Masoliver Ródenas
          Domingo Ródenas

Roberto Bolaño ha estat guardonat, per unanimitat, per '2666' (Anagrama). El jurat ha premiat l'autor xilè, mort el 15 de juliol de 2003, "per una novel·la extraordinària destinada a marcar una fita a la futura narrativa de les diferents literatures hispàniques".



 
 


Mitjans de Comunicació en Premsa Escrita:
J.J. Navarro Arisa

Jurat:  Alfredo Abián (president)
          Albert Sáez
          
Álex Salmon
          
Andreu Missé
          Albert Montagut

J.J. Navarro Arisa ha estat guardonat, per majoria, pels articles de la secció 'Plaers de ma vida' publicats al diari Avui. El jurat ha destacat "la forma en què diàriament [Navarro Arisa] narra esdeveniments quotidians descobrint la seva complexitat i facilitant així la seva comprensió pel lector".
El Jurat decideix atorgar una menció especial als senyors Pau Arenós i Agustí Carbonell, per l’article «La nova Boqueria», publicat a El Periódico de Catalunya, que reflecteix els canvis que ha fet la ciutat, visibles en la transformació que ha experimentat el Mercat de la Boqueria, que ha sabut adaptar-se a l’arribada de les noves cultures i hàbits gastronòmics.




 
 

Mitjans de Comunicació en Ràdio:
Joan Barril

Jurat:  Josep M. Martí (president)
          
Roser García
          Enric Frigola
          Elisenda Roca
          Josep M. Francino

Joan Barril ha estat guardonat pel programa La República, que s'emet de dilluns a divendres a COM Ràdio. El jurat ha acordat, per unanimitat, atorgar el premi a Barril "per haver aconseguit consolidar una aposta de renovació del gènere de magazine matinal".


 

Mitjans de Comunicació en Televisió:
Josep Mulet i Alba Casals-Potrony

Jurat:  Josep M. Girona (president)
          
Ricard Domingo
          Francesc Escribano
          Albert Rubio
          Joan Tàpia

Josep Mulet i Alba Casals-Potrony han obtingut, per unanimitat, el premi de Televisió pel programa 'Karakia', que s'emet al Canal 33, "per l'habilitat i originalitat de la proposta, que reflecteix la imatge cosmopolita i plural de la ciutat i aconsegueix a través de la cuina la descoberta de les diferents tradicions culturals de les comunitats que han anat arribant al nostre país en els últims anys". El jurat ha acordat atorgar una menció especial al programa de BTV 'Fòrum Directe', dirigit per Francesc Centelles, "per l'esforç i l'encert de reflectir diàriament i en directe els nombrosos esdeveniments que van tenir lloc en el marc del Fòrum".


 
 

Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona:
Joan Fuster Sobrepere

Jurat:  Josep Fontana (president)
          Pere Gabriel
          Josep M.Muñoz
          Manel Risques
          Mary Nash

Joan Fuster Sobrepere, ha obtingut, per majoria, el premi d'Història per la tesi 'Barcelona a la dècada moderada (1843-1854)'. El projecte industrialista en la construcció de l'estat centralista. El jurat, format ha destacat "la important aportació sobre un període poc conegut de la història de Barcelona i per incidir en unes noves perspectives interpretatives del món polític i institucional de la dècada moderna".



 
 

Arquitectura i Urbanisme:
José Antonio Lapeña i Elias Torres Tur

Jurat:  Lluís Cantallops (president)
          Itziar González Virós
          Anatxu Zabalbeascoa
          Enric Batlle

José Antonio Lapeña i Elias Torres Tur han estat guardonats, per unanimitat, amb el premi d'Arquitectura pel projecte de l'esplanada i la planta fotovoltàica del Fòrum. El jurat ha valorat "el paper integrador del projecte front la manifesta incongruència dels objectes que l'envolten. El projecte", sosté el jurat, "indaga en la nova tipologia d'espai públic que necessitarà d'un constant compromís pel seu manteniment i ús, tant de la ciutadania com de l'administració municipal. Tot i el risc de la proposta, l'esplanada del Fòrum significarà la reconquesta d'un territori marginal en què es coronaran dos dels eixos estructuradors de la ciutat".
El Jurat atorga una menció especial als senyors Robert i Esteve Terradas Muntañola, per l’edifici CosmoCaixa, Museu de la Ciència de Barcelona, per la simbiosi entre les solucions arquitectòniques i urbanístiques i els continguts i les exigències d’un programa museístic i didàctic ambiciós, de qualitat i de gran complexitat .


 


 
 

Disseny:
Rafael Cáceres i Antoni Rosselló

Jurat:  André Ricard (president)
          Ramon Benedito
          Xavier Costa
          Oriol Pibernat
          Ives Zimmerman

Rafael Cáceres i Antoni Rosselló han estat guardonats pel disseny del mobiliari urbà del Trambaix i Trambesòs. El jurat ha acordat, per unanimitat, atorgar el premi a Cáceres i Rosselló "per oferir un disseny que es caracteritza per la seva neutralitat davant de la complexitat urbana del territori metropolità, utilitzant línies i formes simples amb materials fàcilment identificables dins del repertori de mobiliari urbà de Barcelona, i aconseguir una proposta modulada i seriada, amb elements formals bàsics que donen resposta a les diferents situacions urbanes de les parades".



 
 

Investigació Científica:
Pedro Alonso

Jurat:  Gonzalo Casino (president)
          
Jordi Camí
          Ricard Guerrero
          Óscar Vilarroya

Pedro Alonso ha estat guardonat, per majoria, amb el premi d'Investigació Científica pel seu treball sobre desenvolupament clínic d'una vacuna contra la malària. El jurat ha destacat "la gran transcendència de la seva contribució en un dels problemes de salut més importants del món".



 
 

Investigació Tecnològica:
Raimon Jané, Jordi Solà, Pere Artís, José Antonio Fiz i Josep Morera

Jurat:  Alícia Casals (presidenta)
          
Josep Piqué
          Josep Casanovas
          Francesc Xavier Gil
          
Marc Lloveras

Raimon Jané, Jordi Solà, Pere Artís, José Antonio Fiz i Josep Morera han estat guardonats, per unanimitat, "pel treball de recerca interdisciplinar en l'estudi d'apnees obstructives del son". El jurat ha valorat especialment que com a resultat de la recerca científico-tecnològica sobre el tractament de senyals biomèdics s'ha obtingut un producte que permet realitzar la diagnosi del pacient mentre dorm al seu domicili, evitant el seu ingrés hospitalari. El jurat ha acordat atorgar una menció especial a Carlos Muller, Maria Sarret i Eva García, de la Universitat de Barcelona, "per l'obtenció d'un recobriment electroquímic de superfícies metàl·liques per a la resistència a la corrosió exempt de crom".



 
 

Multimèdia:
Ramon Folch

Jurat:  Vicent Partal (president)
          Antoni Abad
          Antoni Esteve
          Carmen Garrido
          Lluís Reales

Ramon Folch ha obtingut, per unanimitat, el premi de Multimèdia per l'exposició 'Habitar el món', que es va presentar en el marc del Fòrum Universal de les Cultures. El jurat "valora especialment que una exposició que no basa el seu concepte en la tecnologia, n'hagi fet un ús tan extensiu i apropiat". Pels membres del jurat, Habitar el món "és un clar exemple de com la tecnologia multimèdia i la creativitat poden ser posades al servei del coneixement i de la divulgació de missatges complexos al gran públic".



 
 

Projecció Internacional de la Ciutat de Barcelona:
Esade-Iese

Jurat:  Leopoldo Rodés (president)
          Josep Caminal
          Josep Ramoneda
          Ion de la Riva
          
Francesc Santacana

Esade-Iese ha obtingut, per majoria, el premi de Projecció Internacional "per la seva consolidació en els millors llocs dels rànkings mundials, la internacionalització dels seus claustres i del seu alumnat". El jurat ha volgut remarcar "la capacitat d'influència i lideratge d'Esade-Iese en les xarxes mundials del món empresarial, acadèmic i científic".

http://bcnweb13.bcn.es:81/NASApp/ccwcanalcultura/web/html/multimedia/fitxa.jsp?codi=19434