Ajuntament de Barcelona Institut de Cultura
 
Premis Ciutat
   de Barcelona
   2002

 
Agustí Duran i Sanpere d'Història de Barcelona
Arquitectura i
urbanisme
Arts
escèniques
Arts
plàstiques
Audiovisuals
Disseny
 Investigació
científica
Investigació
tecnològica
Literatura en
llengua castellana
Literatura en
llengua catalana
Mitjans de comunicació
en premsa escrita
Mitjans de comunicació
en radio i televisió
Multimèdia
Música
Projecció internacional de la ciutat de Barcelona
Traducció en
llengua catalana
 | a | a |

Arts Escèniques:
Sergi Belbel

Jurat:  Gonzalo Pérez de Olaguer (president)
          Carmen del Val
          Marcos Ordóñez
          Joan Anton Benach
          Santi Fondevila

El jurat ha acordat per unanimitat concedir el guardó a Sergi Belbel “per la direcció de l’obra ‘Dissabte, diumenge i dilluns’ d’Eduardo de Filippo, estrenada al Teatre Nacional de Catalunya, un treball de dramatúrgia que confirma plenament el rigor que ha presidit la seva trajectòria professional”. El Jurat vol també remarcar la qualitat de la seva posada en escena de l’obra ‘Moll Oest’, de Bernard-Marie Koltès, estrenada al Romea.

 

 

Arts Plàstiques:
Toni Serra

Jurat:  Francesc Torres-Iturrioz (president)
          Olga Spiegel
          Glòria Picazo
          Rosa Mª Malet
          Catalina Serra

El jurat ha acordat per unanimitat premiar Toni Serra “per la creació de l’exposició ‘Fes. Ciutat interior’, exhibida al Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB). El Jurat ha valorat la qualitat del treball de vídeocreació, que mostra sense exotisme la vida quotidiana a la ciutat marroquí. També ha tingut en compte el concepte global de la proposta, per la combinació de materials visuals, sonors i sensitius que fa que el conjunt transcendeixi els paràmetres habituals de les arts plàstiques i de la instal·lació multimèdia".


 
 

Audiovisuals:
Carles Balagué Mazón

Jurat:  Núria Vidal (presidenta)
          Andrés Hispano
          Casimiro Torreiro
          Jaume Figueras
          Marta Esteban

El jurat concedeix el premi a Carles Balagué "per la recuperació de la memòria d'una Barcelona oculta i oblidada en el documental "La casita blanca" i la del cinema clàssic en òptimes condicions a les pantalles de les sales Meliès"


 
 

Música:
Sergi Caballero, Enric Lespalau i Ricard Robles
(Festival Sónar)

Jurat:  Agustí Fancelli (president)
          Joan Oller
          Agustí Fernández
          Maricarmen Palma
          Jordi Turtós

El jurat del premi Ciutat de Barcelona en la categoria de Música ha decidit, per unanimitat, atrogar el premi a Sergi Caballero, Enric Lespalau i Ricard Robles per la creació del Festival SÓNAR - Festival De Música Avançada I Art Multimèdia, “pel risc, la qualitat, la innovació i la complexitat del format i l’organització. La proposta aconsegueix conciliar les tendències més experimentals amb altres de gran acceptació popular. SÓNAR ha esdevingut una referència internacional que projecta Barcelona com a capital de les músiques d’avantguarda”.


 
 

Traducció en Llengua Catalana:
Salvador Oliva i Llinàs

Jurat:  Narcís Comadira (president)
          Lluís Mª Todó
          Xavier Pàmies
          Sean Golden
          Mª Pilar Esterlich

El jurat ha acordat per majoria, concedir el premi de Traducció en Llengua Catalana a Salvador Oliva, per la traducció d'Amor i erotisme als sonets de William Shakespeare, “pel mèrit que suposa fer una doble versió, en prosa i en vers, d’una obra d’aquesta complexitat”.


 
 

Literatura en Llengua Catalana:
Màrius Sampere

Jurat:  Ramon Pla (president)
          Antoni Mª. Espadaler
          Xavier Moret
          Jordi Llavina
          Maria Barbal

El jurat del Premi ha considerat, per majoria, atorgar el premi de Literatura Catalana al poeta Màrius Sampere “per seu llibre ‘Les imminències’, obra de caràcter metafísic que en imatges insòlites i extremes, crea una tensió lírica important que culmina tota una trajectòria poètica original”.


 
 

Literatura en Llengua Castellana:
Núria Amat

Jurat:  Francisco Rico (president)
          Concha Garcia
          Lluís Izquierdo
          Jordi Virallonga
          Carlos Zanón

El jurat del premi Ciutat de Barcelona en la categoria de Literatura en Llengua Castellana, ha acordat atorgar, per majoria, el Premi de Literatura en llengua castellana a Núria Amat, autora del llibre Reina de América, “por la perceptiva concreció d’ energía creativa i inspiració lírica en un personaje de dona”.


 
 

Mitjans de Comunicació en Premsa Escrita:
Agustí Fancelli

Jurat:  Josep Martí Gómez (president)
           Albert Sáez
           Alfredo Abián
           Xavier Vidal-Folch
           Albert Montagut

El jurat ha acordat per majoria concedir el premi a Agustí Fancelli "pel reportatge 'Barcelona, adonde vas', publicat a El Pais Semanal el dia 14 de juliol del 2002. El jurat valora aquest treball que sintetitza la relació entre Barcelona i la seva cultura. Aquest text és exponent d'altres treballs periodístics del mateix autor al llarg de l'any 2002, expressats en distints gèneres com el reportatge, la informació i l'opinió".


 
 

Mitjans de Comunicació en Ràdio i Televisió:
La Columna

Jurat:  Josep Mª Martí (president)
          Elisenda Roca
          Joan Úbeda
          Ramon Colom
          Teresa Cendrós

El jurat ha acordat per unanimitat atorgar el premi al programa La Columna de Televisió de Catalunya, dirigit i presentat per Júlia Otero, “per haver-se convertit en una alternativa digna a l’oferta de perfil baix de les tardes televisives, gràcies a un tractament adequat dels continguts diversos del magazine”.


 
 

Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona:
Marició Janué i Miret

Jurat:  Josep Fontana (president)
          Manel Risques
          Josep Mª Salrach
          Borja de Riquer
          Mary Nash

El jurat acorda, per majoria, atorgar el premi Agustí Duran i Sanpere a Marició Janué pel llibre ‘Els polítics en temps de la revolució. La vida política a Barcelona durant el sexenni revolucionari’, “per la seva aportació de materials i perspectives innovadores sobre el conjunt de la vida política a la ciutat de Barcelona en un període d’intensa transformació social”.


 
 

Arquitectura i Urbanisme:
Ventura Valcarce Magdalena

Jurat:  David Mackay (president)
          Eduard Bru,
          Dani Freixes,
          Anatxu Zabalbescoa
          Maria Rubert de Ventós

El jurat acorda, per unanimitat, atorgar el Premi d’Arquitectura i Urbanisme a Ventura Valcarce Magdalena, per l’Estació Mundet de la Línia 3 del Metro de Barcelona, “donada la qualitat de la seva implantació urbana que, mitjançant la llum natural i el caràcter i dimensió del seu accés, incorpora l’estació a l’espai públic ciutadà, així com per l’adequada solució del vestíbul i les andanes”.


 
 

Disseny:
Júlia Schulz-Dornburg i Juan Insua

Jurat:  André Ricard (president)
          Ramon Benedito
          Josep Mª Montaner
          Joan Vinyets
          Ramón Prat

El jurat ha acordat premiar Júlia Schulz-Dornburg i Juan Insua per l’exposició ‘Cosmopolis. Borges i Buenos Aires’ del Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB), "per l’esforç didàctic demostrat en explicar el complex món literari de Borges, amb un muntatge molt adequat a la comunicació dels continguts”.


 
 

Investigació Científica:
Roderic Guigó i Serra

Jurat:  Adolf Tobeña (president)
          Salomé Prat
          Joan J. Guinovart
          Miguel Beato
          Cristina Ribas

El jurat ha acordat, per majoria, concedir al biòleg Roderic Guigó de l’Institut Municipal d’Investigacions Mèdiques “per la seva contribució a l’anàlisi comparatiu de genomes complexes amb mètodes bioinformàtics. En concret, per l’anàlisi de la conservació de l’estructura dels gens entre el genoma del ratolí i l’humà, que ha dut a la identificació de més de mil nous gens humans”.


 
 

Investigació Tecnològica:
Eugeni Oñate, Ramon Ribó, Enrique Escolano, Miquel de Riera i Jorge Suit

Jurat:  Gabriel Ferrater (president)
          Artur Serra
          Jordi Isern
          Francesc Esteva
          Joaquim Casal

El jurat ha concedit el premi als investigadors del Centre Internacional de Mètodes Númerics d'Enginyeria (CIMNE) Eugeni Oñate, Ramon Ribó, Enrique Escolano, Miquel de Riera i Jorge Suit, “pel desenvolupament del Sistema GiD, una interfície gràfica innovadora i de fàcil utilització que permet la modelització geomètrica i la visualització dels resultats de simulacions numèriques”.


 
 

Multimèdia:
Antoni Abad

Jurat:  Vicent Partal (president)
           Clàudia Giannetti
           Lluís Reales

El jurat ha decidit per unanimitat premiar Antoni Abad per la seva obra Zeta, "per la creativitat i innovació del projecte que marca una evolució del net.art, creant una brillant metàfora de la xarxa a través de mosques virtuals. El Jurat també ha valorat l'ús de tecnologies de codi lliure per a la seva realització".


 
 

Projecció Internacional de la Ciutat de Barcelona:
Valentí Fuster

Jurat:  Narcís Serra (president)
          Ion de la Riva
          Leopoldo Rodés
          Andreu Claret
          Victòria Camps

El jurat ha acordat, per unanimitat, atorgar el Premi Ciutat de Barcelona de Projecció Internacional al cardiòleg Valentí Fuster “pel seu nomenament, l’any 2002, com a president de la Federació Mundial de Cardiologia, reconeixement d’una llarga trajectòria en el terreny de la investigació científica i mèdica. Al mateix temps ha contribuït a la projecció de Barcelona dins de la comunitat científica mundial".
Així mateix, el jurat, acorda concedir una menció especial al conjunt d’institucions públiques i iniciatives privades que han fet arribar Antoni Gaudí i la seva obra arreu del món mitjançant el projecte 2002 Any Internacional Gaudí.